θελω να φτιαξω βιβλιο ευχων και να το ντυσω με υφασμα διαφανο (απο κατω θα βαλω χαρτι με σχεδιο) αλλα δεν εχω ιδεα πως να το κατ\νω και τι να προσεξω. Αν εχετε καποιο βιντεο ή ξερετε απο την πειρα σας τι να μην κανω παρακαλω γραψτε το εδω για να το δουν και αλλες κοπελες :)
Ευχαριστω!

Προβολές: 367

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

Ειρήνη, αν και τα είπαμε στο chat τα γράφω κι εδώ, μήπως το χρειαστεί και καμιά άλλη ζουζούνα.
Λοιπόν το εξωτερικό χαρτί θα το κολλήσεις κανονικά όπως στο postbound (βιδωτό) άλμπουμ και μετά από πάνω θα βάλεις το ύφασμα το διάφανο χωρίς κόλλα (ούτε καν σπρευ) για να μην κολλάει, θα τεντώσεις πολύ καλά και από τη μέσα πλευρά θα βάλεις κανονικά κόλλα βιβλιοδεσίας ή αραιωμένη ατλακόλ κρυσταλλιζέ και θα γυρίσεις τις άκρες τεντώνοντας για να μην κάνει ζάρες το ύφασμα. Στη συνέχεια θα βάλεις παντού κόλλα και θα καλύψεις με ταιριαστό χαρτί τα πάντα.
Σε κάθε στάδιο, μπορείς να βγάζεις τον αέρα και να ισιώνεις το ύφασμα, αλλά και το χαρτί είτε με το χέρι είτε με brayer (μοιάζει με το εργαλειάκι που ανοίγουμε την πίτσα, σαν μικρός πλάστης).
Αυτά... για απορίες εδώ είμαστε ;-)
Βρε κορίτσια θα ηθελα κι εγώ να κανω ενα βιβλίο ευχων για την ξαδερφη μου που παντρεύεται τον Σεπτέμβρη και έχω μερικές απορίες...
Μέσα από το ύφασμα βάζουμε τσόχα ή κατι αλλο για να μην ειναι σκληρο;
Ποιες ειναι οι προτεινόμενες διαστάσεις για ενα τετοιο βιβλίο;
Πώς καλύπτουμε την αριεστερη πλευρά, το κομματι που κραταει τα φυλλα εννοώ, κανουμε ξεχωριστό κάλυμμα;
Σιγουρα καποιο βιντεακι θα βοηθουσε...

Απάντηση σε συζήτηση

RSS

© 2014   Created by Elina Koutsouradi.   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης