Λοιπόν... νομίζω πως αν όχι όλες αρκετές από μας έχουμε το μικρόβιο του ''φτιάξτο μόνος σου''! Πως θα σας φαινόταν λοιπόν εδώ να γράφουμε τρόπους με τους οποίους μπορούμε να φτιάξουμε τα δικά μας υλικά ή ακόμα και τα δικά μας πρωτότυπα εργαλεία??? Think out of the box girls!!!

Ετικέτες: handmade, tools, υλικά

Προβολές: 778

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

όλες ξέρετε το blending tool... εκείνο το σφουγγαράκι με βέλκρο το οποίο βουτάμε στα distress inks και μετά τα ανακατεύουμε στο χαρτί μας για να δώσουμε μια τσαχπινιά στα έργα μας!!! Αντί γι' αυτό: πάρτε ένα καπάκι από εμφιαλομένο νερό και ένα στρογγυλό κομμάτι από αφρώδες μαλακό υλικό... (foam pad) θα το βρείτε σε όλα τα παιδικα πακέτα κατασκευών κομμένο σε διάφορα σχήματα ή και άκοπο. Κολλήστε με ταινία διπλής όψεως το foam pad στην εξωτερική επιφάνεια του καπακιού και voila!!!! Έχετε το δικό σας blending tool! Φτιάξτε μερικά ώστε να έχετε το κατάλληλο για κάθε ομάδα χρωμάτων! Το μαγικό είναι ότι εκτός του ότι δεν κοστίζει... δε λερώνει και τα χέρια!
Ax nai!!! πολυ θα μου αρεσε και εμενα να μου πειτε μερικα tips για το πως θα φτιαξω μονη μου διαφορα πραγματα.

πχ. αυτο με τα χαρτια και τις σφραγιδουλες που ειναι το tutorial του μηνα , μου αρεσε παρα πολυ! (αν μου βρειτε και εναν τροπο να φτιαχνω και σφραγιυδουλες, θα ηταν ακομα πιο σουπερ!!!)

Επειδη για εμενα το scrapbooking (αν δεν γινεται καθαρά με scraps..) ειναι ακριβό χόμπυ , θα ηθελα να μαθω πως θα το "φερω στα μετρα μου.."

ας πουμε αυτο που ψαχνω καιρο και δεν μπορω να βρω τον τροπο ειναι το πως μπορω να φτιαξω embossed χαρτια μόνη μου! (χωρις τη χρηση μηχανής εννοειται.. )
τελειο τοπικ!θα επανελθω με ιδεες!Μπραβο Χρυσα!
Βικυ μην ανησυχεις γρηγορα θα απαντηθειι και αυτο!
Για να κάνουμε embossing σε χαρτιά χρησιμοποιούμε μηχανήματα όπως το big shot... το cuttlebug... το revolution, πάντα με τα ανάλογα folders! Μηχανήματα ακριβά είναι η αλήθεια για κάποιον που δεν είναι σίγουρος ότι θα συνεχίσει να ασχολείται με το χόμπυ! Τα folders τους όμως είναι αρκετά οικονομικά... και αν έχετε την παλιά ζυμαρομηχανή της μαμάς σας... ή αυτή που σας έβαλε στην προίκα σας και κάθεται εκεί σ' ένα ντουλάπι... μπορείτε να φτιάξετε embossed papers το ίδιο τέλεια με αυτά που θα φτιάχνατε με τα παραπάνω μηχανήματα! Βάλτε στο folder που σας αρέσει το χαρτί σας και περάστε το από τη ζυμαρομήχανή... θα εκπλαγείτε απο το αποτέλεσμα!
Να σημειώσω ότι αυτή την ιδέα την πρωτοσκέφτηκε η Παρασκευή (pizizi) και ήδη έχουμε από μια ζυμαρομηχανή η καθε μια!
απλές σφραγίδες μπορείς να φτιάξεις αν από το ίδιο υλικό (foam pad) κόψεις σχήματα όπως καρδιάς... ή κάτι άλλο και τα κολλήσεις σε ξύλινη επιφάνεια... Τα βουτάς στο μελάνι σου και μετά στο χαρτί σου και έτοιμη η σφραγίδα σου!

Τσοχανταρη Βικυ είπε:
Ax nai!!! πολυ θα μου αρεσε και εμενα να μου πειτε μερικα tips για το πως θα φτιαξω μονη μου διαφορα πραγματα.

πχ. αυτο με τα χαρτια και τις σφραγιδουλες που ειναι το tutorial του μηνα , μου αρεσε παρα πολυ! (αν μου βρειτε και εναν τροπο να φτιαχνω και σφραγιυδουλες, θα ηταν ακομα πιο σουπερ!!!)

Επειδη για εμενα το scrapbooking (αν δεν γινεται καθαρά με scraps..) ειναι ακριβό χόμπυ , θα ηθελα να μαθω πως θα το "φερω στα μετρα μου.."

ας πουμε αυτο που ψαχνω καιρο και δεν μπορω να βρω τον τροπο ειναι το πως μπορω να φτιαξω embossed χαρτια μόνη μου! (χωρις τη χρηση μηχανής εννοειται.. )
Eπέστρεψε στα παιδικά σου χρόνια και θυμήσου πως έφτιαχνες σφραγίδες από πατάτες.... σφουγγάρι..... και γομολάστιχα!!!! Δεν χρειάζεται να αγοράσεις τίποτα!!

Τσοχανταρη Βικυ είπε:

γομολαστιχες εχω χαλασει κανα δυο, τρεις...

στην πατατα δεν το'χα....
Και μην ξεχάσετε ... αν έχετε φρυγανιέρα δεν χρειάζεστε heatgun για να κάνετε embossing ... http://egratsia.blogspot.com/2009/10/embossing-la-toaster.html :) :)
Ναι ναι ναι!!!!! Φρυγανιέρα power!!!!!!!

Eleni Gratsia είπε:
Και μην ξεχάσετε ... αν έχετε φρυγανιέρα δεν χρειάζεστε heatgun για να κάνετε embossing ... http://egratsia.blogspot.com/2009/10/embossing-la-toaster.html :) :)
αχ Ελένη είσαι φοβερή!!!!

Eleni Gratsia είπε:
ΤΕΛΕΙΟ ΤΟΠΙΚ ΧΡΥΣΑ,ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΑΝ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ!!
Έχω αγοράσει μια μεγάλη σφραγίδα σε ξύλινη βάση της Hero Arts με καλιγραφική γραματοσσειρά για backgraound paper stamping και ενώ μελανώνω καλά δεν σφραγίζεται σωστά όλη η επιφάνεια στο χαρτί μου! Συμβαίνει και σε σας??? Αφού μελανώσετε, τοποθετήστε το χαρτί σας πάνω στη σφραγίδα κι όχι το ανάποδο όπως συνήθως... (άλλωστε background printing θέλετε να κάνετε... δεν τείθεται τόσο θέμα ακρίβειας, φτάνει να μην κουνηθεί το χαρτί) και πιέστε από πάνω με ένα πλάστη ζαχαροπλαστικής ή με ένα γυάλινο στρογγυλό μπουκάλι κατά μήκος της σφραγίδας! Το χαρτί σας θα σφραγιστεί σωστά χωρίς να αφήσει κενά!

Απάντηση σε συζήτηση

RSS

© 2014   Created by Elina Koutsouradi.   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης