Από ότι έχω καταλάβει σε όλες αρέσουν να κάνουν πολλά πράγματα και πλάκα θα είχε να τα μοιραστούμε!

Προβολές: 495

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

Ασχολούμαι με ότι μπορεί να φτιαξει κανεις με τα χερια του και κυρίως τις μικρες ώρες της ημερας
Κεντημα ,πλεξιμο,μικρογλυπτικη σε πηλο, ξυλογλυπτικη ,ζωγραφικη σε γυαλι ,χαρακτικη σε γυαλι ,καλλιτεχνικη βιβλιοδεσια-scrapbooking, αγιογραφια, χαλκογραφια, ζωγραφικη με αμμο, ντεκουπαζ, πατσγουορκ,κοσμημα , ......
Λατρευω την μουσικη ,το διάβασμα ,το σινεμα, το θεατρο,την φωτογραφια,την κηπουρικη
Γεια σας κορίτσια, Είναι τόσα πολλά αυτά με τα οποία έχω ασχοληθεί.Γεννήθηκα στη Γερμανία και το Δημοτικό το τελείωσα εκεί,το σχολείο μου εκτός από τα μαθήματα του σχολείου είχε διάφορα έξτρα μαθήματα-χόμπι που μπορούσε να ασχοληθεί ένα παιδί,οι κατασκευές ήταν ένα από αυτά.Μου κίνησαν την περιέργεια και γράφτηκα στο μάθημα.Ακομα θυμάμαι πώς φτιάχναμε κάποια πράγματα(καμία σχέση με τα ελληνικά σχολεία).Αυτή ήταν η πρώτη μου επαφή,έκτοτε ήρθαμε Ελλάδα και συγκεκριμένα Κρήτη από όπου είναι και η καταγωγή μου.Εκεί μου έμαθαν να κεντάω,να πλέκω και να ράβω ρούχα.Εχω ασχοληθεί επίσης με ζωγραφική,μάσκες με πρόσωπα κυριών της δεκαετίας 40',αυτές με τα περίεργα καπέλα,έχω φτιάξει δεντράκια μινιατούρες,έχω κατασκευάσει από τη σειρά de agostini ένα ιστιοφόρο του 1400μ.Χ.(πολύ δουλειά είχε αυτό!!) και δυο κουκλόσπιτα.Όταν έχω μεγάλα κέφια ασχολούμαι και με την ζαχαροπλαστική.Με όλα αυτά που έχω αναφέρει δεν έχω παθιαστεί τόσο όσο με το scrapbook,δεν ξέρω τί να πω? Όταν ασχολούμαι με το scrapbook τα πάντα γύρω μου σβήνουν και ξεκινάω το ταξίδι.
Αχχχ...πονεμένη ιστορία!! Όπως έχω ξαναγράψει μου αρέσει οτι έχει να κάνει με δουλειά με τα χέρια! Κατά καιρούς πιάνω διάφορα αλλά λόγω έλλειψης χώρου και χρόνου τα αφήνω (για λίγο ελπίζω) στην άκρη.
Αυτό που με μαγεύει είναι η ζωγραφική. Μου αρέσει επίσης το κέντημα-πλέξιμο-ράψιμο. Όποτε βρω ευκαρία πιάνω τις βελόνες μου. Η κιθάρα, που ξεκίνησα να μαθαίνω αλλά οι υποχρεώσεις με ανάγκασαν να την αφήσω κι αυτήν στην άκρη. Έχω ασχοληθεί επίσης με κατασκευές από γύψο, πηλό, μάσκες κλπ. Papier mache, το οποίο μου αρέσει πολύ γιατί εκτός από το δημιουργικό του σκέλος συμβάλλει και στην ανακύκλωση. Έχω στο πρόγραμμα το decoupage, την ξυλογλυπτική, τον μοντελισμό....Απλά ελπίζω κάποια στιγμή να τα πραγματοποιήσω και μην μείνω στα θέλω!
Εκτός από τα δημιουργικά hobby μου αρέσει απίσης να διαβάζω αλλά πλέον και αυτό πολύ σπάνια, και η τοξοβολία που από τότε που ήρθα Ικαρία την εχω παρατήσει από την μία λόγω του μικρού και από την άλλη γιατί δεν βρήκα ακόμη χώρο!
Αυτά λοιπόν! Όλο και κάτι θα μου ξέφυγε! Δηλώνω κι εγώ λοιπόν πολυτεχνίτης κι ερημοσπίτης!!!
ax!!!τι μου κάνετε τώρα λιγο πολυ με ολα, βασικα πάντα μου αρεσαν οι χειροτεχνιες αλλα λογω σχολειου και υποχρεωσεων τα ειχα παρατησει γαι τα καλα αλλα με ξανα επιασε η τρελα να το πω η ορεξη δεν ξερω και εγω τι και περσυ σαν φοιτητρια(αρα πολυ χρονος) το εριξα stις δημιουργιες, οποτε ειμαι ακόμα στο ψαξιμο και στους πειραματισμους, περσυ δεν ηξερα τιποτα και φετος εχω μαθει τοσα που δεν ξερω ακομα ποσα εχω να μαθω....
ax!!!τι μου κάνετε τώρα λιγο πολυ με ολα, βασικα πάντα μου αρεσαν οι χειροτεχνιες αλλα λογω σχολειου και υποχρεωσεων τα ειχα παρατησει γαι τα καλα αλλα με ξανα επιασε η τρελα να το πω η ορεξη δεν ξερω και εγω τι και περσυ σαν φοιτητρια(αρα πολυ χρονος) το εριξα stις δημιουργιες, οποτε ειμαι ακόμα στο ψαξιμο και στους πειραματισμους, περσυ δεν ηξερα τιποτα και φετος εχω μαθει τοσα που δεν ξερω ακομα ποσα εχω να μαθω....
ΧΡΥΣΟΘΕΜΗ ΔΑΒΕΡΟΥ είπε:
Λοιπόν μου αρέσει να κάνω κατασκευεύες παντώς τύπου!! Να ζωγραφίζω πινακες για παιδικά δωμάτια με αγαπημένους παιδικούς ήρωες κ.τλ. και με το decoupage !~!
Μερικές απο τις κατασκευες θα δείτε εδώ στο blog μου
http://mycraftandartcreations.blogspot.com/
Λοιπόν μια και βρήκα λίγο χρόνο θα σας πω τα άλλα χόμπυ μου.Cardmaking,Φωτογραφία...ανεκπλήρωτο επαγγελματικό όνειρο,απο τα πολύ αγαπημένα μου χόμπυ,συλλογή γραμματοσήμων (απο πολύ μικρή ηλικία εχω γραμματόσημα απο το 1906!) xαλκογραφία,κόσμημα.
Κοριτσια γεια σας.Και εγω κατα καιρους εχω καταπιαστει με πολλα,χειροτεχνια να ειναι και οτι να ναι,πλεξιμο,τεχνικη χαρτοπετσετας,κεντημα,και τωρα τελευταια εχω καταπιαστει με το scrapbooking και δεν σας κρυβω οτι με εχει κερδισει,οπως ολες μας αλλωστε.Δεν σας κρυβω οτι επειδη ειμαι και αχορταγη εχω πνιγει στις παραγγελιες.Ανακαλυψα δε τωρα τελευταια οτι ανηξε και στα μερη μου μαγαζι με hobby (Αγρινιο)και εχω ξετραλαθει,λιγο ακριβα αλλα δε βαριεσαι,απ το τιποτα........αυτα ΦΙΛΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ

Εγώ είμαι πολύ αρχάρια στο scrapbooking, αλλά λατρεύω και τις κορδέλες μου και τις δαντέλες μου και τα υφάσματά μου. Ξεκίνησα με τα φιογκάκια της κόρης μου  και δεν μπορώ να σταματήσω...φτιάχνω φιόγκους,υφασμάτινες καρφίτσες, μπουτονιέρες, και ειλικρινά η επαφή μου με τα υφάσματα με κάνει να είμαι αλλού. Και φυσικά είναι κάτι που μια χαρά θα κολλησει με το scrapbooking, ειδικά στο άλμπουμ της βάφτισης της ανηψιάς μου...

Λοιπόν για να θυμηθώ...Eπαγγελματικά είχα ασχοληθει με την κατασκευή προσκλητηρίων, μπομπονιέρες και επαγγελματικών καρτών.Ενα μικρό τυπογραφείο δηλαδή(πολύ δουλειά, άλλες εποχές παντρευόταν, βάπτιζε ο κόσμος...).Μετά κόσμημα, σαγιονάρες,ζωγραφική,μέταλλο, πηλός, altered items και η τελευταία μου αγάπη το υπέροχο scrapbooking! Όλα αυτά τα παραπάνω γίνονται και ταυτόχρονα γιατί απο υλικά γίνεται χαμός!Ευτυχώς έχω ένα δωμάτιο όλο δικό μου για craft room αλλά με το scrapbooking έχω κάνει πάρα πολλές αγορές! Δεν χορταίνω, που θα πάει αυτό?

Εγώ κοριτσια ότι έχει σχέση με χειροτεχνίες του αλλάζω τα φώτα.Πρώτα έφτιαχνα κεριά με έναν καθηγητή μου όταν ακομα πήγαινα σε μια σχολή,μετά ανακάλυψα το decoupage σε όλες τις επιφάνειες,έπειτα παρακολούθησα σεμινάρια για καλλιτεχνικά θέματα,διακοσμώ καράφες κ ποτηρια για γάμους κ αρραβώνες,μπομπονιέρες,πήγα σε μια σχολή αργυροχρυσοχοϊας  (δεν την τελείωσα όμως λογο των παιδιών),felt κ nunofelt,mixed media art οπου τώρα το ανακάλυψα κ το αγάπησα,τέλος το λατρεμενο scrapbooking.(όλο κ κάτι θα ξεχνάω δεν υπάρχει περίπτωση)κ το κυριότερα δεν σας είπα έχω το ΗΟΒΒΥ ΨΩΝΙΖΩ!(Aγοράζω συνέχεια υλικά κ ας μην τα χρησιμοποιώ...)

Εγω έχω χόμπι με της φωτογραφίες,έτσι πήρα
την ιδέα να κανω ένα στούντιο για όσους αγαπούν το ρετρό.

Back In Time

http://vintagephotoretro.blogspot.com/

http://www.facebook.com/BackInTimePhotosRetroStudio

Απάντηση σε συζήτηση

RSS

© 2014   Created by Elina Koutsouradi.   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης