Από ότι έχω καταλάβει σε όλες αρέσουν να κάνουν πολλά πράγματα και πλάκα θα είχε να τα μοιραστούμε!

Προβολές: 495

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

ki ego san tin katerina... politexnitis... ilika kai fantasia mou arkoun. xronos omos einai to vasiko pou leipei
Εγώ με τη σειρά μου να σας πω ότι λατρεύω το κέντημα (κάθε είδους) και το πλέξιμο (επίσης κάθε είδους)! Τελευταία δεν ασχολούμαι πολύ μ'αυτά λόγω παιδιών και μαγαζιού! Συν του ότι με έχει κερδίσει το scrapbooking. Με το κόσμημα είμαι αρκετά εξικοιωμένη, αφού από μικρή έφτιαχνα για το χαρτζιλίκι μου κοσμήματα για την επιχείρηση ενός θείου μου σε μαζική παραγωγή! Κατά καιρούς δοκιμάζω διάφορες τεχνικές και σε άλλα υλικά όπως κεριά και μ'αρέσει το αποτέλεσμα... το οποίο επίσης εμπορεύομαι αν μου δοθεί η ευκαιρία μέσω του μαγαζιού μου!
Αυτά!!!!!
Ασχολούμαι με ζωγραφική,μ΄αρέσει να φτιάχνω μακέτες (σπιτάκια,κουκλόσπιτα κ,α),κεριά,κοσμήματα,κέντημα,τούρτες και οτιδήποτε φτιάχνετε με τα χέρια.Όταν βλέπω κάτι με πιάνει μια μανία να το φτιάξω κι εγώ. Τώρα μου κόλλησε και το scrapbook.Μακάρι να μην είχα τίποτ΄άλλο να κάνω παρά μόνο να δημιουργώ ,λέτε να είναι αρρώστια; Ισως και μάλλον έχω κολλήσει και την κόρη μου.Ο Γιος μου δεν ασχολείται εγώ όμως πρέπει ν΄ασχολούμαι και με τους τρεις τους. δυστυχώς δεν μου φτάνει το εικοσιτετράωρο!
τώρα μόνο με τη φωτογραφία και το scrapbooking και έτσι ήρθε και έδεσε το γλυκό.Γλυκό!!! ναι μου αρέσει να φτιάχνω και γλυκά αλλά το αποφεύγω γιατί είμαι ικανή να μην αφήσω ούτε του παιδιού μου ξέρετε έχω και δικαιολογία ότι δεν κάνουν καλό αλλά δεν είμαι κακό παράδειγμα τα τρώω το βράδυ χαχα
Πάντως κατά καιρούς κολλάω με διάφορα αλλά τώρα δεν έχω και την πολυτέλεια του χρόνου ουφ τι να κάνω δουλεύω κιόλας η γυναίκα αυτααα!!!
Εγω λατρευω το κεντημα αλλα εδω και 5 χρονια περιπου το παρατησα. τωρα ειδικα με το μωρο δεν υπαρχει περιπτωση να κυκλοφορισει βελονα. Μικρη μου εμαθε η γιαγια μου να πλεκω με βελονες αλλα και βελονακι. Δεν τρελαινομαι και ισως καποια στιγμη να ασχοληθω. Αλλη μεγαλη αγαπη ειναι το window color..υγρες μπογιες που οταν στεγνωσουν γινονται τελειες δημιουργιες για παραθυρα, βαζα, πορτες..αρκει να γνωριζεται ομως οτι τα χρωματα ποτιζουν οποτε οχι σε λευκο ντουλαπι! Και ειναι και για πολλες φορες οχι μιας χρησης. Υλικα εχει στα βιβλιοπωλεια για οποιον ενδιαφερεται και πατρον οτι φανταστητε απο το ιντερνετ
Και εγώ έχω ασχοληθεί με διάφορα στο παρελθόν όπως διακοσμητικές μάσκες ,χαλκογραφία,ψηφιδωτό και βιτρώ.Το τελευταίο είναι καταπληκτικό.Το λατρεύω.Έχω όλα σχεδόν τα εργαλεία αλλά τώρα κάθονται στην αποθήκη.Ελπίζω κάποια στιγμή να βρω χώρο για τα τζάμια μου και να το συνεχίσω.Το τελευταίο διάστημα όπως θα ξέρετε ασχολούμαι με scrapbooking και cardmaking.Eίναι το πιο ασφαλές για μένα που έχω το παιδί.Ξέρω και να πλέκω.Με βελόνες με έμαθε η μαμά μου και με βελονάκι η γιαγιά μου.
εγω ασχολουμαι περισσοτερο με το digital scrapbooking και λιγοτερο με το κανονικο! (λογω ελειψης χωρου αποθηκευσης και χρηματων..) . Μου αρεσει όμως να φτιαχνω γενικοτερα πραγματακια και να δοκιμαζω πραγματα. Origami, κοσμηματα απο χαρτί, "πινακες". Τωρα φτιαχνω Χριστουγεννιατικες μπαλες για την μελλοντικη βαφτιστιρα μου, που ειναι 20 ημερων και φετος ειναι τα πρωτα της χριστουγεννα!!!!
γεια σας κι απο μενα....εγω ασχολουμαι μαλλον ,με ολα και με τιποτα... ;) χειροποιητα κοσμηματα, scrapbooking, κατασκευες παντως τυπου (απο πηλινες θεατρικες μασκες μεχρι φωτιστικα δωματιου) και πλεξιμο...πολυ πλεξιμο με βελονες και με βελονακι.... εκει που φτιαχνω κατι σκεφτομαι ποιο θα ειναι το επομενο εργο μου, σταματαω αυτο που κανω ξεκιναω το καινουργιο...με αποτελεσμα να κανω συγρονως περισσοτερα του ενος...το σπιτι μου εχει γινει κι εμενα οχι απλα μαγαζι...αλλα μαλλον σαν εργοταξιο θα το χαρακτηριζα... :)
κοριτσια αν και μητερα με δυο παιδια το ενα 11 ετων αρα εχουμε και διαβασμα και το αλλο 3 αρα και παιχνιδι ,και δουλειες πολλες αλλα και κυρια δουλεια το πρωι εως τις 5.30 το απογευμα .Οποτε οτι κανω το κανω το βραδυ που κοιμουντε και εχω ησυχια ασχολουμαι με προσκλητηρια βαπτησης και γαμου μαρτυρικα ,στολισμο και ,κερι ,με σπασμενα κρυσταλλακια για μωσαικο ,με χρωματα γιαλιων για ζωγραφικη σε τζαμια ,ευχολογια και οτι εχει να κανει με scrapbooking ,crafting etc οποτε καταλαβενετε τη γινετε
βλεπω πολυ χειροτεχνια εχει πεσει ...λεω να κανω τη διαφορα! εγω τρελαινομα για χορο, κανω 5 χρονια τωρα latin και ballroom dancing και φετος ξεκινησα αργεντινικο τανγκο! γενικα ο χορος ειναι για μενα ο αερας που αναπνεω! :)
Εγώ βλέπω όλες το έχετε ρίξει στην χειροτεχνία...μερικά απ αυτά που αναφέρετε δεν έχω καν ιδέα τι είναι!!
Εγώ είμαι λάτρης της μουσικής(παλιότερα έπαιζα κιθάρα αλλά λόγω έλλειψης χρόνου με το σχολείο σταμάτησα τα μαθήματα).Όλο λέω θα την ξαναπιάσω αλλά δυστυχώς με τρώνε άλλα πράγματα!Ακούω σχεδόν σε 24ωρη βάση μουσική και ασχολούμαι αρκετά με την εξέυρεση νέων ακουσμάτων,γκρουπ,τραγουδιστών κλπ...να ναι καλά το youtube!
Λατρεύω το διάβασμα!!!Μπορώ να διαβάσω βιβλίο μέσα σε μια νύχτα(όπως είχα κάνει με τον Κώδικα Ντα Βίντσι που το έπιασα 11μιση το βράδυ και το τελείωσα τα χαράματα).Αν χαθώ μέσα σε ένα βιβλίο χάνω την αίσθηση του χρόνου...δυστυχώς τον τελευταίο καιρό το έχω ψιλοπαρατήσει γιατί δε μπορώ να βρω κάποιο βιβλίο να μου κεντρίσει την περιέργεια(αν και συνήθως ότι βιβλίο πιάσω δε το αφήνω μέχρι να το τελειώσω...το μόνο βιβλίο που δε κατάφερα να ολοκληρώσω είναι το Sex and the city και το τελευταίο της σειράς Twilight....)
Παλιότερα ασχολούμουν αρκετά με το κέντημα(σταυροβελονιά) και το πλέξιμο...Έχω χρόνια να ασχοληθώ και με τα δύο αλλά τώρα που βρήκα τρόπο να συνδιάσω κέντημα και scrapbooking έχω ενθουσιαστεί,βρήκα και όλες τις παλίες κλωστές και μαλλιά όταν καθαρίζαμε τις ντουλάπες και ψήνομαι αρκετά να τα ξαναπιάσω(ο χειμώνας τους ταιρίαζει εξάλλου).
Πέρα απ αυτό πολύ ίντερνετ,ασχολούμαι με διάφορα στο ίντερνετ(μουσική,φόρουμ,facebook,αγορές κλπ),βλέπω πολλές ξένες σειρές και ταινίες στην τηλεόραση και παίζω με τον γάτο μου...βόλτες,καφέδες,windowshopping τα κλασσικά...

Α μ αρέσει και η μαγειρική πολύ,αλλά τώρα που μένω πάλι σπίτι σπάνια μαγειρεύω...πάντως τρελαίνομαι να ψάχνω και να δοκιμάζω καινούργιες συνταγές!Επίσης παίζω και παιχνίδια σε υπολογιστή(και μερικές φορές το xbox του αδερφού μου...το guitar hero έχει πολύ πλάκα!)
Το scrapbooking το γνώρισα πρόσφατα. Κατά καιρούς έχω ασχοληθεί με διάφορα. Πριν λίγο καιρό με το κέντημα, και λίγο πιο πριν με το κορσεδάκι. Το χόμπι μου όμως, να φτιάχνω κούκλες ή ότι άλλο υφασμάτινο, δεν το ξεχνάω ποτέ. Έχω ειδικευτεί στο να φτιάχνω σκυλάκια! Μ'αρέσουν πάρα πολύ και τα έχω φτιάξει σε κάθε μέγεθος. Αυτό ήταν το κύριο θέμα όταν άνοιξα το μπλογκ μου, οι κούκλες, και το συνεχίζω έτσι, αλλά όχι οτί γράφω μόνο γι αυτό.

Ότι χειροτεχνία, τη δοκιμάζω.

Απάντηση σε συζήτηση

RSS

Σήμα

Γίνεται φόρτωση...

© 2014   Created by Elina Koutsouradi.   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης