Ax! Problem! βλεπω οτι λιγο πολυ ολες ψαχνουμε να βρουμε μηχανημα...εχω αλλαξει απειρες γνωμες!

Ειχα σκεφτει πολλα μεχρι και chart ειχα βρει να κανω συγκρισεις!

Το Puzzle Inspiration κανει τα παντα! Αλλα ειναι πολυ ακριβο, εχει πολλα εξαρτηματα και κανει παρα πολλα πραγματα που πιθανοτατα δεν θα χρησιμοποιησω ποτε. Ασε που αν πεις να  κοψεις χαρτονι συνεχεια για μινι αλμπουμ η λεπιδα θα χαλασει πολυ γρηγορα, και απο οτι μου ειπε η Εφη και η επιφανεια χαλαει σχετικα γρηγορα.

Το Cricut Expression μου αρεσε αλλα εχει ειδικα κασετακια με σχεδια πολυ ομορφα μεν, πολυ ακριβα δε. Ισως αν ηταν καρτες SD να το σκεφτομουν γιατι μπαινουν στον υπολογιστη και ισως υπαρχει δυνατοτητα να επεξεργαστεις στον υπολιγιστη τα σχεδια. Επισης εχει και επιφανεια κοπης που ειναι ενα επιπλεον εξοδο.

Το Cricut Imagine ειανι πολυ καλο γιατι τυπωνει κιολας ομως επισης πολλα εξοδα σε εξαρτηματα.

Το ecraft το διαλεξα (σημερα χαχαχα ) γιατι ειναι σχετικα οικονομικοτερο μακροχρονια, δεν εχει επιφανεια κοπης και εχει ανταλακτικα πολυ φτηνα.Τωρα δεν κοβει χαρτονι, δεν κανει emboss και αλλα πολλα, αλλα κοβει υφασμα που θελω.

Τελικα δεν μπορουμε να εχουμε ενα που να τα κανει ολα και να συμφερει οποτε....μια δοκιμη θα μας πεισει :)

Ecraft ....Θελω να μαθω αν καποια κοπελα το εχει αγορασει και τι γνωμη εχει γι αυτο

γιατι τελικα σε αυτο θα καταληξω.

Προβολές: 208

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

Καλησπέρα! Πρόσφατα αγόρασε το ecraft η Ειρήνη (http://irini-myspecialplace.blogspot.com). Μπορείς να τη ρωτήσεις τις εντυπώσεις της. Καλό απόγευμα...

Πρόσφατα πέρασα και εγώ απο το γολγοθά της επιλογής digital cutter...και εγώ κατα μπερδεμένη ήμουν ήθελα ένα μηχάνημα να τα κάνει όλα και να συμφέρει... Τελικά μετά απο άπειρες αλλαγές γνώμης αποφάσισα και αγόρασα το cricut expression. Θα σου πώ ότι μπορώ για αυτό που πήρα εγώ και εσύ κάνε τις συγκρίσεις σου.

1) Λανθασμένα νομίζουμε πως τα cricut κόβουν μόνο απο catridges και εγώ αυτό νόμιζα στην αρχή. Υπάρχει δυνατότητα σύνδεσης με το pc όπως το craft robo. Αγοράζεις ένα προγραμματάκι το sure cuts a lot που έχει περίπου 50 δολάρια και κατεβάζεις δωρεάν ένα ακόμα για να μετατρέπεις όλες τις εικόνες σε svg μορφή για να τις αναγνωρίζει το sure cuts a lot. Έτσι μπορείς καιο κόβεις τα πάντα και τσάμπα. Υπάρχουν άπειρα δωρεάν αρχεία svg και κόβεις και ελληνικές γραμματοσειρές! Όσο για τα catridge υπάρχουν απο Αμερική καταστήματα που τα έχουν 20 δολάρια!!!

2) Η επιφάνεια κοπής είναι ανθεκτικότατη και μπορείς να την ξαναφτιάξεις όταν φύγει η κόλλα εύκολα.

3) Κόβει χοντρό χαρτόνι τόσο με τη συμβατική λεπίδα με επαναλαπτικές κοπές όσο και με την λεπίδα βαθειάς κοπής

4) Και γενικά τα αναλώσιμα του είναι σχετικά οικονομικά

Τα μείον τώρα

1)Είναι ογκώδες σαν μηχάνημα

2) Δεν κάνει emboss όπως τα περισσότερα digi cutters

Το μηχανηματάκι το έχω ενά μιση μήνα και επειδή δεν έχω χώρο και χρόνο δεν το έχω ευχαριστηθεί πολύ ακόμα δηλώνω όμως ερωτευμένη μαζί του και ανυπομονώ να τελειώσει το σπίτι που φτιάχνω για να εκμεταλευτώ τις άπειρες δυνατότητες του. Απο την λίγη χρήση του είμαι πολύ ευχαριστημένη και το συστήνω.

Αν έχεις καμία απορία θα χαρώ να στην λύσω. Καλή επιλογή σε ότι και αν διαλέξεις ;) 

Ιωαννα χτες γραφτηκα σε ενα group για crafters και πραγματικα απογοητευτικα απο τα σχολια για το ecraft. Ενδεικτικα γραφω ενα...the software is a disaster.

Εχει προβληματα ακομα κυριως με το προγραμμα και τα αρχεια SVG, κολλανε οι καρτες στο μηχανημα και δεν βγαινουν (οκ αυτο μπορει αν το παθουν ολα), εχω δει και Blog με βιντεο και προβληματα. Ολοι λενε παρε cricut ... 

Μου φαινεται πρεπει να ξαναδω το Cricut Expresion. Παντως θα ηθελα να το παρωαπο Ελλαδα για την εγγυηση κυριως (που δεν ξερω βεβαια αν παιζει ρολο απο που το παιρνεις).

Στο Cricut μου αρεσουν πολυ τα σχεδια που εχει απο Disney!

Καλησπέρα,ήμουνα κ γω σ'αυτό το δίλλημα κ συγκεκριμένα για το ecraft  κ το cricut expression.Διάλεξα το Cricut γιατί είδα ότι το ecraft δεν έχει πολλά σχέδια (όπως για παράδειγμα πρόσωπα όπως τα σχέδια της Disney,παρά μόνο πεταλούδες,λουλούδια,καρδιές κλπ. οπότε με περιόριζε λίγο)σε σχέση με τα άλλα μηχανήματα κ διάβασα κ εγώ ότι κολλάει.Η επιλογή είναι δική σου αλλά και μένα τα κορίτσια από εδώ μέσα με βοηθήσανε! Δες και αυτό το λινκ είναι από μια συζήτηση για μηχανήματα ίσως σε βοηθήσει. http://scrapgreece.ning.com/forum/topics/cuttlebug-vs-bigshot-vs-craft

Απάντηση σε συζήτηση

RSS

Σήμα

Γίνεται φόρτωση...

© 2014   Created by Elina Koutsouradi.   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης